• Súťaž v písaní na počítači

• Dňa 21. novembra 2023 sa v našej škole uskutočnila súťaž v písaní na počítači. Súťaže sa zúčastnili žiaci piateho až deviateho ročníka. Všetkých súťažiacich bolo 16 žiakov , z toho 6 dievčat a 10 chlapcov. Úlohou žiakov bolo prepísať text na tému „Zajko hubárom“. Podmienkami súťaže bolo napísať daný text v čo najrýchlejšom časovom limite a s čo najmenším počtom chýb. Za každú chybu bolo pripočítaných 5 sekúnd k dosiahnutému výslednému času. Žiaci boli rozdelení do štyroch skupín. Niektorým žiakom sa pri prepise textu darilo veľmi dobre, iným trošku menej. Prekvapili žiaci mladších ročníkov.

Na treťom mieste sa umiestnila žiačka 7.a triedy Seherezáde Dunková (čas: 3´:53´´; počet chýb 5; výsledný čas: 4´:18´´). Druhé miesto patrilo Filipovi Kukuricovi z 8.a triedy (čas: 3´:26´´; počet chýb 1; výsledný čas: 3´:31´´). Víťazom sa stala žiačka ôsmeho ročníka Anna Dunková (čas: 3´:16´´; počet chýb 1; výsledný čas: 3´:21´´). Víťazi dostali sladkú odmenu.

• Stolnotenisový turnaj na Mikuláša

• Už tradične sa na  našej škole, na svätého Mikuláša, odohráva turnaj v stolnom tenise. Tento rok si sily zmerali žiaci všetkých ročníkov, dievčatá aj chlapci, všetci, ktorí mali chuť sa zabaviť a zasúťažiť si.

Žiaci boli rozdelení do 4 skupín:

1. kategória:  dievčatá
              2. kategória: mladší žiaci
              3. kategória:  strední žiaci
              4. kategória: najstarší žiaci

Herný plán bol každý s každým vo svojej kategórii, na jeden víťazný set. (12 bodov), s dodržiavaním všetkých pravidiel.

Víťazi:  1.kat. 1. miesto Šeherezáda Dunková

2. miesto  Anička Dunková

3. miesto  Alexandra Jeleňová

2. kat. 1. miesto Sebastián Polhoš

2. miesto Damián Polhoš

3. miesto Milan Gábor

3.kat. 1.miesto Sebastián Dunka

2. miesto Onur Dunka

3. miesto Samuel Kukurica

4. kat. 1.miesto Kristián Oračko

2. miesto Dominik Hangurbadžo

3. miesto Miroslav Kotlár

Víťazi si odniesli rakety, loptičky, plus sladkosti od Mikuláša.

Hlavným cieľom bolo zapojiť žiakov do športových aktivít hravou a zábavnou formou. Tento cieľ bol splnený a turnaj vydarený. Športu zdar.                                                                             Mgr. Zuzana Valovičová

• Začal ADVENT

• Každý rok si s našimi žiakmi pripomíname, že Advent ešte nie sú Vianoce.

Spoločne so žiakmi sme si pozreli na TV Lux príbeh „Futbalový zápas o dušu.“

Náš život je neustálym bojom medzi dobrom a zlom. Boh nám dal slobodnú vôľu, aby sme sa mohli rozhodovať. Neprehrajme tento boj, aby sme nemuseli niesť následky a stratiť večné šťastie. Advent je príležitosťou na rozhodnutie sa pre dobro v škole, doma, v práci.

PaedDr. Alena Živčáková

• Týždeň boja proti drogám

• 13. – 19. november 2023

Tretí novembrový týždeň sa každoročne nesie v duchu boja proti drogám. Hlavným zámerom je zdôrazňovanie prevencie v drogovej problematike, zvyšovanie povedomia a informovanosti o legálnych a nelegálnych drogách. Vzhľadom k preukázateľným závažným dopadom drogovej závislosti, ale aj experimentálneho užívania drog na fyzické a psychické zdravie človeka je nevyhnutné venovať tejto oblasti neustále zvýšenú pozornosť. Jednou z najúčinnejších foriem prevencie pred experimentovaním s drogami je šíriť objektívne informácie o drogách, o ich negatívnych, vedľajších účinkoch na organizmus a dostávať tieto informácie do povedomia žiakov. Je potrebné zdôrazňovať vážne zdravotné riziká a dopady drog na človeka, jeho rodinu, okolie, ako aj na celú spoločnosť. Zvýšenú pozornosť v zmysle cielených preventívnych aktivít je vhodné venovať dospievajúcim a mladým ľuďom z hľadiska citlivého vekového obdobia a z toho vyplývajúcich väčších rizík.

Z dôvodu preventívnych opatrení bola v špeciálnej základnej škole realizovaná dňa 23. 11. 2023 prednáška na tému prevencia drogových závislostí. Boli vysvetlené pravdy a fakty o alkohole, fajčení a marihuane.  Do problematiky látkových závislostí sme zahrnuli aj tému nadmerného užívania energetických nápojov. V odbornom učilišti bola prednáška realizovaná na hodinách občianskej náuky samostatne v každej triede počas európskeho týždňa boja proti drogám. V odbornom učilišti dlhodobo pozorujeme nadmerné užívanie povzbudzujúcich a energetických nápojov.                   Mgr. Slavomíra Hančárová

• Cechovačka 2023

• Prijímanie prvákov alebo „cechovačka“, ako ju nazývame sa stala dlhoročnou tradíciou a súčasťou študentského života na našej škole. Každoročne sa ňu tešia tak prváci, ako aj žiaci vyšších ročníkov, ktorí túto slávnostnú udalosť pre žiakov prvých ročníkov pripravujú.

• DUCHOVNÁ OBNOVA PRE ŽIAKOV - 2. ČASŤ

• STAŇ SA DAROM PRE NIEKOHO!

Prednášajúcim bol katolícky kňaz o. Pavol Hudák, rektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej - centra pre mladých (Domček) vo Vysokej nad Uhom

Témou stretnutia bola Anka Kolesárová - Čistota pred manželstvom je objavovaním srdca človeka

Hlavné myšlienky dňa:

- Keď človek žije čisto, oveľa ľahšie sa vie celý darovať z čistej lásky.

- Vnútorná krása je túžba byť dobrým človekom.

- Čistota je skúškou vzťahu, či sa naozaj majú radi.

- Sexuálny život má byť niečo úplne nové, niečo krásne.

- Čistota buduje vzájomnú úctu a dôveru a poukazuje na krásu a pravý zmysel vzťahu.

PS: ...stále sa dá urobiť hrubá čiara a začať odznova!

• Lampiónový sprievod

• 7.novembra sme sa so žiakmi ŠI zúčastnili sviečkového sprievodu spolu s pánom farárom a ďalšími veriacimi. Pripomenuli sme si našu pominuteľnosť, pomodlili sme sa za duše v očistci, zapálili sviečky pri kríži a zaspomínali na našich zosnulých. Večerná atmosféra dýchala tajomnom, s ktorého sme boli všetci dojatí.

Mgr. Helena Purgelová