• Červený kríž pomáha a učí...

• 8. máj – Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca

Poskytnúť prvú pomoc a zachrániť tak život môže každý, bez ohľadu na vek. Základné zásady poskytnutia prvej pomoci sú jednoduché. Na prvom mieste musí byť ochota pomôcť a bezpečnosť pri poskytovaní prvej pomoci, ďalej je potrebné zhodnotiť situáciu, zistiť príznaky úrazu či ochorenia, samotné poskytnutie prvej pomoci  a, samozrejme, rozvážna komunikácia pri volaní odbornej pomoci. Rozhodli sme sa teda pozvať do našej školy profesionálneho záchrana Mareka z Červeného kríža v Poprade, aby našim žiakom zvýšil povedomie o významnej úlohe prvej pomoci v každodenných a krízových situáciách. Najskôr si žiaci zopakovali núdzové telefónne čísla. Bola im pripomenutá skutočnosť, že tieto čísla slúžia na záchranu života, zdravia, majetku a životného prostredia, ich zneužívanie je zakázané a môže byť podané trestné oznámenie na každého, kto zneužitím linky tiesňového volania porušuje zákon. Záchranár Marek zdôraznil, že najdôležitejšou osobou pri poskytovaní prvej pomoci je bezprostredný svedok úrazu, či nehody. I on sa však musí chrániť pred možným nebezpečenstvom. Podľa miesta a okolností nešťastia treba byť opatrný, či nehrozí zasiahnutie elektrickým prúdom, ohňom, vdýchnutie plynu, výbuch a pod. Ďalej našim žiakom ukázal ako poskytovať prvú pomoc pri krvácaní, zlomeninách, dusení, bezvedomí, ako správne polohovať postihnutého pri rôznych zraneniach, zopakovali sme si aké sú protišokové opatrenia známe ako 5T.  Dôležitosť poukázal na to, že pri všetkých poraneniach je potrebné najskôr zabezpečiť zachovanie základných životných funkcií dýchania a krvného obehu. Tiež podotkol, že nikdy nesmieme nechať postihnutého osamote, aj keď sa cíti lepšie, pretože jeho stav sa môže kedykoľvek zhoršiť. Figurantov mu pomáhali robiť niektorí naši odvážni a ochotní žiaci. Záchrana života a podanie prvej pomoci patrí k tým najdôležitejším veciam, ktoré by sme mali ovládať, aj keď veríme, že práve tieto vedomosti nebudeme musieť v bežnom živote používať. Preto sa chcem touto cestou veľmi pekne poďakovať Slovenskému červenému krížu a záchranárovi Marekovi, že nám zážitkovou formou podal základné informácie o poskytovaní prvej pomoci.