• Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

• „Milióny ľudí na svete vedia,

čím bol Osvienčim,

ale stále najpodstatnejším

je uchovať vo vedomí a pamäti ľudstva,

že iba na nich závisí,

či sa takáto tragédia opäť stane.

Iba ľudia to spôsobili

a iba ľudia môžu tomu zabrániť.“

Władysław Bartoszewski

Osvienčimské udalosti si musíme neustále pripomínať, šíriť informácie a fakty o nacistických hrôzach, aby nikdy neboli zabudnuté. O to viac v dnešnej dobe, keď sme si ani v tých najhorších predstavách nevedeli predstaviť, že v 21. storočí môže dôjsť k tak vážnemu otvorenému vojenskému konfliktu. Neopakujme chyby našich predkov, poučme sa z nich. 27. januára si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, utrpenie miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny a nielen ich. Zvolený dátum sa symbolicky viaže k oslobodeniu koncentračného a vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka (Auschwitz-Birkenau) v roku 1945. HOLOKAUST – úmyselný pokus vyhladiť židovskú rasu v Európe v rokoch 1941 až 1945. Bol to pravdepodobne najšokujúcejší a najďalekosiahlejší čin tejto doby. Cieľom nacistov bolo zjednotenie všetkých po nemecky hovoriacich ľudí vo veľkej nemeckej ríši, ktorá by pretrvala tisícročia. Hitler sa postavil do úlohy záchrancu Nemecka. V septembri 1939 napadol Poľsko a vrhol Európu do vojny. Bol posadnutý predstavou o vlastnej historickej veľkoleposti. Hitler vnímal Židov ako zlo, nezmieriteľných nepriateľov Nemecka, ktorých treba vyhnať z Nemecka, no neskôr ich úplne vyhubiť vo vyhladzovacích táboroch. Dňa 29. januára 2024 sme si na našej škole pripomenuli tieto smutné a kruté udalosti našej histórie. Žiakom sme prostredníctvom prezentácie v PowerPointe priblížili základné informácie o holokauste, jeho priebehu a tiež o vyhladzovacom tábore Osvienčim-Brezinka. Bližšiu názornosť, či predstavivosť sme sa snažili ukázať prostredníctvom youtube.com, kde sú videá týkajúce sa holokaustu (Nekomentované zábery tábora pri Osvienčime, Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu/Rómsky holokaust, Dve tváre Osvienčimu časť 1, Dve tváre Osvienčimu časť 2).

Nezabudnime

Kto nepozná minulosť, nepochopí súčasnosť a netuší budúcnosť.