• Tatranský ľadový dóm

• Tatranský ľadový dóm sa nesie v znamení monumentálnej stavby z Londýna. Dominantou, ktorá je pretvorená do ľadového kráľovstva, je tentokrát Westminsterské opátstvo.

• Lyžiarsky výcvik ŠZŠ

• 19.-23.02.2024 vo Vyšných Ružbachoch

Týždeň  pred jarnými prázdninami sme strávili na lyžiach vo Vyšných Ružbachoch. Skupina  10 žiakov a traja inštruktori.

Zoznam žiakov: Kristián Oračko, Sebastián Polhoš, Samuel Kukurica, Sebastián Dunka, Dominik Hangurbadžo, Patrik Bartek, Sára Janufová, Vanesa Mirgová, Martin Mišalko, Laura Červeňáková.

Základom bolo žiakov naučiť stáť na lyžiach, chôdza na lyžiach, výšlap na lyžiach do kopca, základy pluhovania,  zjazd v oblúkoch v pluhu, brzdenie v pluhu. U pokročilejších zjazd na lyžiach s prísunom vnútornej nohy (kristiánky). Každý deň sme začínali rozcvičkou, do ktorej sme zapojili aj hry na lyžiach. Rozdelili sme si žiakov do skupín, podľa lyžiarskych zručností. Časť výučby sme venovali nastupovaniu na vlek, čo žiaci pomerne rýchlo zvládli. V priebehu dvoch dní sme sa dostali na vlek, pekne v skupinách sme lyžovali a zdokonaľovali jazdu. Každým dňom boli žiaci šikovnejší a obratnejší. Na záver sa urobilo vyhodnotenie, kde žiaci dostali diplom a sladkú odmenu.                                                                           Mgr.  Zuzana Valovičová

• Mediálna výchova

• Deti a dospievajúci sú jednou z najviac ohrozených skupín vo virtuálnom prostredí a zároveň sú tými, pre ktorých sú nové technológie najväčším lákadlom a online svet je ich druhým domovom. Dospelých, rodičov, i nás učiteľov zaujíma odpoveď na otázku, ako postupovať v prevencii týchto rizík. Média sú silný socializačný a výchovno-vzdelávací prostriedok. Žiaľ aj v negatívnom zmysle. Najdôležitejšou úlohou v rámci prevencie je naučiť deti aké je vhodné a nevhodné správanie, ako používať moderné technológie, a predovšetkým mobil bezpečne a zodpovedne. Dôležité je viesť deti ku kritickému mysleniu, aby vedeli posúdiť, ktoré informácie sú pravdivé a ktoré nepravdivé, čomu alebo komu môžu vo virtuálnom prostredí dôverovať. Prvým predpokladom úspešnej prevencie je predovšetkým dostatočná informovanosť. Kybernetické útoky sú v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim typom kriminálnej činnosti v globálnom meradle, učiteľov nevynímajúc. Jednoduché pravidlo znie: „Uvažuj skôr, než klikneš.“ Najviac ohrození sú používatelia, ktorí majú najnižšiu úroveň digitálnych zručností, medzi ktorých patria aj deti a žiaci so ŠVVP. Aby boli deti (žiaci) a internet kamaráti, aby bol pre ne pomocníkom, nie hrozbou, je nutné im už od momentu, keď prejavia o technológiu záujem, vhodnou formou vštepovať zásady. Preto sme ako škola realizovali prednášku, ktorej témou bola Komunikácia prostredníctvom internetu – bezpečný internet. Žiakom boli vysvetlené zásady bezpečnosti na internete ako: nedeľ sa s nikým o osobné údaje, ani o svoje, ani nikoho iného; po každej činnosti ostane na internete digitálna stopa (nezmazateľne sa zaznamená všetko, čo napíšeš či nahráš); rozmysli si, aké fotky zverejňuješ a posielaš; neposielaj nikomu, ani kamarátom, intímne fotky či videá, ani tie v chúlostivej situácii; nestretávaj sa sám s cudzími ľuďmi; nedôveruj na internete každému, nemusí to byť ten, za koho sa vydáva a mnohé iné. So žiakmi bola realizovaná aktivita s kartami, na ktorých boli zachytené vhodné a nevhodné situácie „s mobilom v ruke“.  Úlohou žiakov bolo karty opísať a roztriediť situácie na kartách na vhodné a nevhodné správanie sa ľudí v každodennom živote. Prednáška bola určená pre žiakov I. a II. stupňa. Pre názornosť boli žiakom pustené videá. Pre žiakov druhého stupňa video o tom, čo všetko vie o tebe internet. Žiaci prvého stupňa videli dve videá z www.ovce.sk „Tisíc priateľov“ a „Bezpečnosť na internete: Ako na to?“  Počas  prednášky bola možnosť otvorenej diskusie, kde sa žiaci mohli pýtať na rôzne otázky týkajúce sa danej témy.

• Ples a karneval

• V tento deň sa v našej škole uskutočnila krásna akcia, ktorú si užili všetci žiaci na tunajšej škole, ale samozrejme aj učitelia.  Tí pomáhali nielen pri organizácii (žiakov poobliekali, vyzdobili telocvičňu, nachystali hry...), ale aktívne sa zapájali do všetkých súťaží, vyzývali žiakov, spoločne s nimi tancovali a myslím, že sme sa spoločne veľmi pobavili. Na záver boli odmenené z radu menších všetky karnevalové masky a s pomedzi starších boli vyhlásené miesta- Miss sympatia ( Anička Dunková),

Miss sympoš   (Mirko Kotlár),

Kráľ plesu   ( Rasťo Hangurbadžo),

Kráľovná plesu (Vaneska Horváthová).

Vyhodnotenie: Žiakom, ale aj učiteľom sa táto akcia veľmi páčila. Každé dieťa bolo odmenené sladkým keksíkom. Všetci výhercovia boli patrične odmenení vecnými cenami. PaedDr. M. Galajdová