• Novinky

            • Požehnané Veľkonočné sviatky

            • Milostiplné a požehnané Veľkonočné sviatky, nádej z Kristovho víťazstva, vďačnosť a lásku voči Spasiteľovi, hojnosť zdravia i síl zo srdca želá a vyprosuje kolektív Spojenej školy sv.Klementa Hofbauera internátnej Podolínci

            • 4. marec - Svetový deň obezity

            • Celoslovenská výtvarná súťaž, ktorú vyhlasuje ÚVZSR a Skutočne zdravá škola o.z..

              Za našu školu vytvorili projekt 6.a a 8.a pod vedením Mgr. Z. Valovičovej a Mgr. M. Faltičkovej. 

            • Hviezdoslavov Kubín

            • Dňa 25.03.2024 si svoje recitačné schopnosti vyskúšali naši najmladší a najšikovnejší žiaci. Súťažili medzi sebou žiaci 1. stupňa a žiaci 10. b. Texty boli prispôsobené ich schopnostiam. Najviac sa nám páčila báseň o priateľstve, lebo to je v živote veľmi dôležité. V závere prezentácie žiakov nám recitáciu spestrili žiaci spevom spolu s p. uč. Pavlíkovou. Výhercom gratulujeme.

              Vyhodnotenie:           1. miesto Ján Mirga 1.a

                                                 2. miesto Kristína Mirgová 4.a

                                                 3. miesto Damián Polhoš 3.a

                                                                                                                                   Mgr. Anna Schützová

            • Finančná gramotnosť

            • Dátum:19.03.2024, 20.03.2024

              Stupeň: I. a II.

              1. stupeň

              Cieľ: Poznať peniaze – bankovky a mince. Vyrobiť si vlastné euro.

              Priebeh: Pomocou veľkého plagátu sme si prehliadli bankovky a mince, spoločne sme poznávali peniaze. Prečítali sme si rozprávku, pri ktorej žiaci museli dávať pozor, aby vedeli odpovedať na 3 otázky.

              Vďaka grantu 5peňazí vznikla na motív rozprávok Príbehy z Kremnice séria ôsmych edukačných videí s názvom Permoníčkovia v krajine euríčok a centíkov od detských hudobníkov BimBamKuku. Zážitky zvedavých permoníkov Klimka a Barborky tak môžu deti nielen čítať, ale aj pozerať. My sme sledovali s deťmi videa č.1. a č.2.

              1. diel Permoníčkovia Klimko a Barborka permonícke deti, nám pomohli prebádať svet dolu, ale aj tu hore vo svete ľudí. Pomocou mince, ktorú nájdu v bani, totiž zatúžia objaviť náš reálny svet a zároveň zistiť, odkiaľ sa berú peniaze. Vydajú sa na toto dobrodružstvo spoznávania sveta financií.

              2. diel V tejto časti sme sa dozvedeli ako sa razia mince a ako permoníci Klimko a Barborka objavili, že sa dá v obchode platiť rôznymi spôsobmi, dokonca aj kartou.

              Úloha pre žiakov: Akoby vyzerala Tvoja eurominca – vyrob si ju pomocou makety.

              2. stupeň

              Téma: Úver a dlh

              Celková kompetencia: Udržanie výhodnosti, požičiavanie za priaznivých podmienok a zvládanie dlhu

              Čiastková kompetencia: Identifikovať riziká, prínosy a náklady jednotlivých typov úverov

              Očakávania, že žiak je schopný:

              Úroveň 1: Zdôvodniť voľbu nákupu tovaru alebo služby alebo požičania si predmetu.

              Čiastková kompetencia 2: Mať základné informácie o jednotlivých druhoch úverov poskytovaných spotrebiteľom

              Očakávania, že žiak je schopný:

              Úroveň 1: Vysvetliť, že peniaze sa dajú požičať vo finančných inštitúciách.

              Čiastková kompetencia 3: Zhodnotiť možnosti, ako sa vyhnúť problémom so zadlžením (predlžením) alebo ako ich zvládnuť

              Očakávania, že žiak je schopný:

              Úroveň 1: Vysvetliť, čo môže nastať pri požičiavaní si cenných predmetov alebo peňazí.

              Priebeh:

              Rozhovor vedení pomocou otázok  - Požičali ste si niekedy peniaze? Vrátili ste ich? A čo vaši rodičia?

              Video Ako popoluška peniažky potriedila (5peniažko)

              Prezentácia + rozhovor

              Záver: Zhrnutie pomocou náučného videa

                                                                                                                                                             Mgr. A. Schützová

            • Deň so svätým Klementom

            • Svätý Klement Mária Hofbauer (Ján Hofbauer) sa od detstva túžil stať kňazom. Keďže bol chudobný, stal sa pekárskym učňom. Bol veľmi usilovný a zbožný. Klement študoval v kláštornej škole, ale keď po určitom čase opát kláštora zomrel, musel zanechať štúdium. Spolu s priateľom Petrom odišiel na púť do Ríma, kde ich po dlhej skúške biskup prijal za pustovníkov dal im rúcho a nové meno – Jánovi Klement (z úcty k Panne Márii si pridal meno Mária) a Petrovi Emanuel. Obaja sa vrátili do Viedne, kde si Klement opäť našiel miesto ako pekár. Chcel byť kňazom no nemal na to peniaze. Raz si ho všimli tri sestry zámožné dámy, ktoré mu štúdium zaplatili. Avšak po nedorozumeniach s profesormi Klement s priateľom Tadeášom odišiel opäť do Ríma, kde vstúpili do kongregácie redemptoristov. V roku 1785 zložili rehoľné sľuby a boli vysvätení za kňazov. Predstavení dlho nerozmýšľali a poslali ich oboch založiť kláštory redemptoristov za Alpy. Lenže keď prišli do Viedne, zistili, že to nie je možné. Vybrali sa teda do Varšavy. Tam začali pôsobiť medzi chudobnými deťmi a mládežou. Klement založil školu a detský domov. Usilovnosť a krása liturgie, ktorou bol známy kostol sv. Benona, priťahovali ľudí. Vyše dvadsaťročnú činnosť redemptoristov vo Varšave prerušili napoleonské vojská. Klement odišiel do Viedne, kde sa stal spovedníkom sestier uršulínok a rektorom ich kostola. Neskôr sa presťahoval do nájomného domu sestier. Ten sa stal svedkom duchovnej obnovy Viedne, ktorá páchla jozefinizmom a ľahostajnosťou. Spovedanie bolo jeho hlavnou činnosťou. Stal sa duchovným vodcom ľudí všetkých spoločenských vrstiev. Chodili za ním študenti, šľachta i hladní ľudia z ulice. Klement zomrel 15. marca 1820. Pochovali ho na cintoríne Maria-Enzersdorf. V roku 1862 boli je ho telesné pozostatky prevezené a uložené v kostole redemptoristov Maria am Gestade. Klement Mária Hofbauer bol blahorečený pápežom Levom XIII. v roku 1888, Pius X. ho v roku 1909 svätorečil a v roku 1914 ho vyhlásil za patróna Viedne a pekárov.

              Dňa 14. marca 2024 sme si chceli uctiť pamiatku sv. Klementa Máriu Hofbauera a zároveň patróna našej školy „Kvízom o sv. Klementovi Hofbauerovi“. Tento slávnostný deň sme začali piesňou Svätý Klement patrón náš.  Kvíz o sv. Klementovi sa skladá z vedomostnej a súťažnej časti, ktoré sa priebežne striedali. Žiaci boli rozdelení do piatich skupín (6 až 7 súťažiacich) rôznej vekovej kategórie. Vedomostná časť bola zameraná na základné informácie zo života sv. Klementa. Žiakom bol prečítaný príbeh z knižky o sv. Klementovi Hofbauerovi. Pre jasnejšiu predstavivosť žiaci v programe PowerPoint videli jednotlivé obrázky súvisiace s príbehom o Klementovi. Po prečítaní textu každá skupina dostala knižku o sv. Klementovi, ale bez textu. Ich úlohou bolo priradiť text, ktorý mali na kartičkách k správnemu obrázku v knižke. V hudobno-vedomostnej časti žiaci na základe počúvania melódie pesničky určili správny názov piesne. Pozornosť žiakov sme si preskúšali pomocou prezentácie v PowerPointe. V súťažnej časti bolo úlohou žiakov poskladať portrét sv. Klementa (puzzle) a taktiež z písmen zložiť jeho meno (Klement Mária Hofbauer), poskladať drevené puzzle s dvanástimi geometrickými tvarmi, so zaviazanými očami hmatom uhádnuť čo je to za predmet, pomocou lyžičiek presúvať pingpongovú loptičku, podľa farby a umiestnenia loptičiek zložiť taký istý útvar a čo najrýchlejšie nájsť správny kľúč a otvoriť všetky kladky. No a poslednou súťažnou úlohou bola „Zhodneme sa v správnej odpovedi?“. Dvom žiakom z každej skupiny bolo položených šesť otázok (žiaci na seba nevideli). Ich úlohou bolo správne odpovedať na položenú otázku zdvihnutím kartičky s odpoveďou áno alebo nie. Všetci žiaci po skončení kvízu dostali maličkú sladkosť. Prvé tri miesta boli ocenené sladkou „odmenou“. Všetci sme si opäť pripomenuli osobu sv. Klementa Máriu Hofbauera, zabavili sme sa a veríme, že tradícia slávenia odpustu nášho patróna bude pokračovať aj v ďalších rokoch.

                                                                                                                        Mgr. Andrea Dicová

            • Čitateľský oriešok

            • Aj tento rok sme sa zapojili do súťaže Čitateľský oriešok 10. Týmto chceme podporiť u našich žiakov pozitívny vzťah ku knihám, naučiť ich hľadať súvislosti, podporiť využívanie získaných vedomostí v praxi, trénovať logické myslenie a presvedčiť sa, že prečítaným textom naozaj rozumejú. Súťaž pozostávala z textovej a výtvarnej časti. V textovej časti si mali žiaci pozorne prečítať príbeh tak, aby mu porozumeli. Za nimi boli otázky, ktoré súviseli s textom. Každá úloha bola trochu iná. Žiaci mali správnu odpoveď zakrúžkovať, inokedy vpísať, vyfarbiť, ba dokonca aj vypočítať. To isté museli zopakovať aj pri druhom príbehu. Vo výtvarnej časti si mali spomenúť na hrdinov z prvého a druhého príbehu a popremýšľať, ako a kde by sa mohli skamarátiť. Na výkres A4 nakreslili spoločné dobrodružstvo do jedného obrázku. Táto súťaž v lúskaní textov podporuje u žiakov predstavivosť, obrazotvornosť. V úlohách si žiaci precvičili čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov a logické myslenie. Toto všetko bolo aj hlavným cieľom čitateľskej súťaže a myslím, že aj prínosom pre našich žiakov. Aktivity s pracovnými listami sa žiakom darilo veľmi dobre zvládať, pri nejasnostiach im pomohli učitelia. Výkresy ktoré nakreslili boli veľmi pekné a dúfame, že sa porotcom niektorý z nich zapáči a dostane ocenenie, alebo cenu nakladateľstva Raabe.       

                                                                                                                                                                                     Mgr. M. Faltičková